Türkiyemizin Çöp Problemine Mike Amcadan Çözüm.

Yıllar önceydi. İstanbul’dan güzel memleketim ve videodaki Mike Amcanın da gösterdiği yer olan Fethiye’ye gidiyordum. Trenle önce Denizli’ye oradan da otobüsle Fethiye’ye doğru heyecanla harekete geçtim. Derken otobüste yanıma bir yabancı adam oturdu. O yıl üniversitenin hazırlık sınıfını yeni bitirmiş ve ingilizceyi eh işte diyebileceğimiz belli bir seviyede öğrenmiş, konuşacak yabancı arama telaşındaydım.

Derken bütün cesaretimi topladım ve yanımda oturan (Mike Amca değildi büyük ihtimalle) yabancıya merhaba, nasılsınız, nereden geldiniz kabilinden klişe muhabbet açma soruları sormaya başladım. Otobüsümüz de Denizli’den çıkmış, dağlarda tatlı virajlarda dönmeye başlamıştı. Her neyse bir iki tanışma faslından sonra adamın ilginç bir çıkışıyla irkildim ve kısa bir duraklama yaşadım. Karşımda yabancı ve turist olarak oturan bir adam vardı ve bana ülkemin dağlarındaki, yol kenarlarındaki atılmış çöpleri göstererek hesaba çekercesine “bu çöpler neden burada” diyordu o adam. Kısa bir duraksama ve şaşkınlıktan sonra biraz mahçubiyetle ve ne dediğini bilmez şekilde biraz da saçmalayarak devletin buraları temizlemediği gibi bir iki şey zırvaladım ve bunun üzerine ikinci darbe daha sert geldi. Devletin değil sizin göreviniz dedi adam. Bir anda beyin hücrelerim yanarcasına anlamsız bir boşluğa düştüm ve stres katsayım tavan yapmış, afallamış, şaşırmış ve aptallaşmış bir şekilde düşünmeye başladım. Sahi devletle ne alakası vardı, çöpümüzü bu tertemiz doğaya atmayacaktık, bütün çözüm buydu ve karşımdaki o yabancı adam bunu ima etmeye çalışıyordu. Bir müddet sessizce bütün bunları düşündüm ve kafam olayı net şekilde basmaya başlamış şekilde yavaş yavaş gerçekle yüzleşmeye başladım. Olay gayet netti ve yapılması gereken çok basitti, çöplerimizi atmayacak, bu manasız kirliliğe sebep olmayacak, kirletmişsek te devletten beklemeyerek temizleyecektik. Tıpkı aşağıdaki videoda Mike amcanın dediği yaptığı gibi.

Hayli düşündükten sonra adama en küçük bir şey deme cesaretim tamamen tükenmiş şekilde hiç konuşmadan sus pus yolculuk yapmaya devam ettim ve Fethiye’ye bu şekilde hiç konuşmadan vardık.

082013_transportlittervolunteers_01

Efendim bu hadise bende o kadar etki yaptı ki, bunu herhalde yaşamayanın bilmesi zor olsa gerek, nerede bir çöp görsem bütün ruhumla isyan eder ve tepki koyar hale geldim. Bir piknik yerine gidince Mike Amca gibi çöpleri toplamaya başladım. Esasen önceden de çöpünü sağa sola atan birisi değildim ve bu konuda bilinçli bir insandım. Lakin anladım ki bir konu üzerinde sahip olunan çok farklı seviyelerde bilinç düzeyi var. Şu anda karşımda birisi çöpünü atmaya kalksın bakalım ne oluyor, tabiki kafa göz girmiyoruz ama çöp atanı attığına bin pişman edinceye kadar peşini bırakmıyorum. Öyle ya bu vatan bizim ve bir yabancıdan daha fazla sahiplenmemiz bu vatan için yapabileceğimiz en az şey.

Bu sabah Mike Amca’nın bu videosunu görünce hemen yaşadığı bu sıradışı hadiseyi hatırladım ve içimden derin bir ah çekerek sizlerle paylaşma ihtiyacı hissettim. Efendim çok şey gerekmiyor. Biz müdahale etmedikçe tabiatte her yerde ve her varlıkta aksamadan görünmez bir el tarafından yürütülen ve harikulade mükemmel olan bu bilinçli temizlik faaliyeti itibariyle tabiati iyi gözlemleyelim ve temizliği belki de yarattığı mükemmel varlıkların inanılmaz işleri ile bizlere tanıtmaya, göstermeye çalışan iradeyi hissedelim ve örnek alarak biz de tabiatımızı temiz tutalım diyor ve sizleri Mike Amca ile başbaşa bırakıyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir